שפת אם

יפה וגנר

שירה 68 4 01.20

אִמִּי וְאָבִי נִצָּבִים שָׁם דַּקִּים כְּמוֹ נְיָר צֶלּוֹפָן. הוּא מַתֶּכֶת קָרָה לָבוּשׁ בַּחֲלִיפָה אֲטוּמַת קֶשֶׁב הִיא הַפְּרָחִים בְּשִׂמְלָתָהּ נִשְׁעָנִים עָלֶיהָ, אוֹהֲבִים אֶת רֵיחַ גּוּפָהּ. הִסְתִּירָה בְּחֵיק אֶת הָאַהֲבָה...

תקציר יצירה

'שפת אם', ספרה השישי של יפה וגנר, הוא דיאלוג חשוף עם אימא ועם האימהות. סיפורה הביוגרפי של האם כורך יחד אתו סיפור על משפחה, על יחסי אם ובת, על הגירה ועל האובדן הכרוך בה. השפה – שפת המילים, שפתה של האם בארץ הולדתה ושפת האימהות– נוכחת במלוא העוצמה. אבל מעבר לכך פורשים השירים חוויה קיומית של היות בת, היות אם והיות אישה. לספר שלושה חלקים: "מלמלת משפט", "מרגליות זמן", "גחלי געגועים", ובתוכם משולבים שני קטעי פרוזה - "ציפורים" ו"רוחות זיכרון". השירים מתארים את אובדן השפה אבל גם מציירים אותה מחדש.

על המחבר/ת

יפה נולדה בפרס למשפחה בגדאדית. לארץ עלתה מיד לאחר קום המדינה. ילדותה עברה עליה ברמת גן. למדה בסמינר לאומנויות בתל אביב והשלימה את לימודיה בבצלאל בירושלים. במשך כמה שנים לימדה ציור, ציור אופנה ותולדות הלבוש. לאחר מכן למדה תכנות ועבדה בתחום המחשבים בחמרה כמעצבת שבבים. הוציאה לאור ספרי שירה 'כאב הבית' ו'כתמים על הצחוק' 'הצפייה הצהובה של החרצית' 'שפת אם' ושני ספרי סיפורים קצרים 'ריח של כחול כביסה ושום' ו'דמעות בגודל החידקל'. בנוסף על היותה כותבת, יפה היא גם ציירת. הציגה בכמה תערוכות בתל אביב ובירושלים.

שירה עמ'
78
#יחסי אם-בת #שירה
שפת אם יפה וגנר
68
01.20 4